Arbëri

Sveçla: Çdo tension në veri ndodh për shkak të vendimeve kriminale të Beogradit

Foto: Driton Paçarada / KOHA
 

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se prapa të gjitha tensioneve dhe shkeljeve ligjore që ndodhin në veri të Kosovës, qëndron Qeveria e Serbisë. E njëjta, sipas tij, vlen edhe për sulmet me shok-bomba ndaj Policisë së Kosovës në veri në dy ditët e fundit, në përpjekjet për organizim të zgjedhjeve të parapara lokale për 18 dhjetor në katër komunat në veri: Mitrovicë e Veriut, Zubin Potok, Leposaviq dhe Zveçan.

Të martën në Zubin-Potok dhe në Mitrovicë të Veriut, zyrtarët komunalë të zgjedhjeve dhe zyrtarët policorë, derisa kanë tentuar t’i hapin zyrat e Komisioneve Komunale Zgjedhore, janë sulmuar me shok-bomba dhe të shtëna në ajër, nga persona të panjohur. Si pasojë e kësaj atyre u është pamundësuar vazhdimi i procesit përgatitor për zgjedhjet e jashtëzakonshme në veri. Sulme në veri ka pasur edhe të mërkurën. Të enjten, u vendos për shtim të pranisë së Policisë së Kosovës në këtë zonë. Sipas ministrit Sveçla, vendimi është marrë për shkak të ngjarjeve të netëve të kaluara e me qëllim që qytetarëve t’u garantohet qëndrim i sigurt në vendbanimet e tyre.