Arbëri

“NYT” nxjerr detaje: Ish-agjenti i FBI-së që u takua me Ramën, paguhej nga oligarku rus

Foto: AP
 

Mediumi prestigjioz amerikan, New York Times, ka nxjerrë detaje të reja nga afera e ish-zyrtarit të Byrosë Federale të Hetimeve në Amerikë, Charles McGonigal, dhe kontaktet që kishte me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Sipas një shkrimi të publikuar të premten, përderisa McGonigal vazhdonte të kishte raporte me Ramën, ai në të njëjtën kohë paguhej nga oligarku rus Oleg Deripaska, i përfolur edhe si pjesë e rrethit të ngushtë të presidentit rus, Vladimir Putin.

McGonigal u arrestua në fund të janarit. Ai akuzohet se nuk ka raportuar kontaktet dhe lidhjet me zyrtarë të vendeve të tjera, përfshirë ata të Shqipërisë, si dhe se ka marrë para nga një ish-punonjës i shërbimeve inteligjente shqiptare. Sipas aktakuzës, ish zyrtari i FBI-së rezulton të ketë marrë në vitin 2017 një shumë prej 225 mijë dollarësh nga shqiptaro-amerikani Agron Neza. Po në vjeshtën e atij viti, ai realizoi disa vizita në Shqipëri, gjatë së cilave zhvilloi dhe takime me kryeministrin Rama. Së bashku ata dyshohet se u takuan më pas dhe në New York. Takimet mes tyre janë zhvilluar gjithnjë në prani të Nezës dhe Dorian Duçkës, për të cilin Rama ka pranuar se ka punuar pranë tij për një farë kohe, pa pagesë. Ndërsa për Nezën ka deklaruar se e ka njohur gjatë takimeve me ish zyrtarin e FBI-së.