Arbëri

Kosova jep garanci se do të jetë palë konstruktive në dialog

Albin Kurti - Olaf Scholz
Foto: AP
 

Në margjina të Konferencës së Sigurisë në Mynih, kryeministri Albin Kurti ka takuar kancelarin gjerman, Olaf Scholz, me të cilin ka diskutuar për dialogun me Serbinë dhe për përgatitjet e takimit me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq. Kurti ka dhënë garanci se Kosova do të tregojë konstruktivitet në dialog. E normalizimi i raporteve me Serbinë është kyç për rrugën e Kosovës drejt BE-së, ka thënë kryediplomati evropian, Josep Borrell

Kryeministri Albin Kurti është zotuar në takimin që ka pasur të shtunën me kancelarin gjerman, Olaf Scholz, e edhe me autoritete të larta të Bashkimit Evropian, se Kosova do të jetë palë konstruktive në dialogun me Serbinë.

Sipas një njoftimi të Qeverisë, në takimin me Scholz të zhvilluar në kuadër të punimeve të Konferencës së Sigurisë në Mynih, e në të cilin të pranishme ishin edhe kryediplomatja Donika Gërvalla dhe ministrja për Evropë dhe Punë të Jashtme e Francës, Catherinë Colonna, është folur edhe për përgatitjet për takimin e radhës në Bruksel ndërmjet Kurtit dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, si dhe për propozimin evropian për normalizim të marrëdhënieve.