Arbëri

Avokatët: Thaçi e të tjerët duhet të mbrohen në liri

 

Të hënën në Hagë do të nisë gjykimi ndaj ish-udhëheqësve të UÇK-së – Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit – të cilët akuzohen për krime lufte. Avokatët thonë se në mënyrë të jashtëligjshme ata po mbahen në paraburgim dhe shtrojnë nevojën që të mbrohen në liri gjatë procesit gjyqësor, që, sipas tyre, do të zgjasë me vite

Avokatët kanë paralajmëruar të shtunën se do të zgjasë me vite procesi gjyqësor ndaj ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), të cilët prej më shumë se dy vjetësh Gjykata Speciale i akuzon për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Në Hagë, ku e ka selinë Specialja, të hënën do të nisë gjykimi ndaj ish-presidentit Hashim Thaçi, ish-kryeparlamentarëve Kadri Veseli e Jakup Krasniqi dhe ish-deputetit Rexhep Selimi.