Arbëri

Normalizimi i raporteve Kosovë-Serbi shihet kyç për stabilitetin në rajon

 

“U bëjmë ftesë të dyja palëve që në tërësi të implementojnë marrëveshjen për rrugën drejt normalizimit të raporteve dhe aneksin e tij, si dhe të gjitha marrëveshjeve nga e kaluara pa asnjë vonesë të re dhe pa parakushte”, theksohet në pjesën e draftit të tekstit të deklaratës që është përpiluar për t’u miratuar në samitin e liderëve të Bashkimit Evropian me ata të vendeve të Ballkanit Perëndimor, i cili do të mbahet më 13 dhjetor në Bruksel

Presidentja Vjosa Osmani pritet që ta përfaqësojë Kosovën në samitin e përbashkët të liderëve të Bashkimit Evropian dhe atyre të vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor, i cili do të zhvillohet të mërkurën e 13 dhjetorit në Bruksel.

Sipas burimeve diplomatike në BE, në këtë samit nuk do të marrë pjesë presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, porse do të jetë kryeministrja, Ana Bërnabiq, ajo që do ta përfaqësojë Serbinë.