Asdren Rrahmani

Lidhja e Dështakëve të Kosovës dhe PANdemia në Kosovë 27 March 2020 08:04

Sot nuk do të dëshiroja që fare të shkruaja në ditarin tim. Me më shumë dëshirë do të rrija i mbyllur kështu në karantinë, si edhe e mbarë bota, përveçse mbylljes sime...

Burojavirusi dhe gjendja e jashtëzakonshme 20 March 2020 08:07

Kur flasim për këtë protagonistin tjetër, presidentin e Kosovës, asgjë nuk është më i dëmshëm coronavirusi sesa që është ky burojavirusi ynë. Sa herë që ky...

Sëmundja e “lopëve të çmendura” 16 March 2020 08:26

Duke qenë në dijeni se ne jemi ende mbrapa në zhvillim në shumë segmente të shoqërisë, druaj se ne ende kemi për ta kaluar virusin e “lopëve të çmendura” për të...

Udhëkryqi i vendimeve 09 March 2020 08:02

Kosova gjendet në udhëkryq vendimesh. Në këto vendime dhe drejtime, të cilat do t’i marrë Kosova tani, do të varet drejtimi që Kosova do ta marrë për së paku edhe 30 vjetët e...

Kur çel qershia 02 March 2020 08:17

Ajo që më ra në sy ishte se kishte çelur qershia. Mund t’i shihje lulet e saja ngjyrë pembe në të bardhë, të cilat e kishin veshur të gjithë kurorën e drurit të...

Dita e mirë shihet me mëngjes 24 February 2020 08:03

Të gjithë ne të cilët ende nuk e kemi humbur arsyeshmërinë dhe të cilëve nuk na shantazhojnë benefitet politike, e dimë dhe jemi të vetëdijshëm se këto vendime janë më...

Koordinimet dhe koordinatat goditëse 17 February 2020 09:18

Gjithashtu vendim tjetër shumë me vend dhe anulim i një vendimi të mëhershëm të ish-kryeministrit Haradinaj ishte shuarja e pozitave të koordinatorëve nacionalë, pozita këto kot fare dhe...

Zemra e errësirës 10 February 2020 08:02

Emrin e zi UÇK-së fatkeqësisht ia keni qitur ti dhe soji yt Fatmir, si përfitues dhe profiterë të luftës. Dy muaj luftë dhe 20 vjet kërcënime dhe shantazhe në emër të saj apo...

Burdushin për president 03 February 2020 08:14

Nga kabllogramet vendore vazhdohet me serialin e dramës “Oferta e refuzuar”. Protagonistët, ata të vjetrit, Vetëvendosja dhe Lidhja Demokratike e Kosovës. Audienca, ajo e moçmja, gjithashtu, populli i...

Lakmia, smira dhe inati që nuk na u ndanë kurrë 27 January 2020 08:18

Lakmia, smira dhe inati kanë qenë gjithmonë armiqtë më të mëdhenj të njerëzisë, të cilat gjithashtu e shtynë njeriun në veprime jo të arsyeshme dhe jo të logjikshme. E...

Brezi i replikës 20 January 2020 08:26

Ditarin do ta përmbyll me kabllogramin, i cili arriti atje nga mëmëdheu, ku kryeministri i tij, Edi Rama, tash edhe vend kryesues i OSCE-së në 21-vjetorin e masakrës së Reçakut, nuk dërgon ndonjë...

Diagnoza e pashpresë 13 January 2020 09:01

Gjendja e organizmit të shoqërisë sonë është shumë më serioze dhe më e pashpresë. Ky organizëm është i atakuar nga vetë ne përbrenda tij dhe nga shumë faktorë...

Kabllogram nga Babadimri 04 January 2020 12:02

Ekselenca e juaj, kjo është ajo kohë e vitit kur unë jam në vlugun më të madh të punëve këtu në Laplandin tim piktoresk. Pranoj me miliona letra me dëshirat nga më të ndryshmet...

Ujku lyp mjegull… 30 December 2019 10:07

Mjegullat politike do të bien edhe për një kohë të gjatë në këtë vend, të cilin e kanë nëmur vetë njerëzit e tij. Ujqit e vjetër do të vazhdojnë që ta...

Ta japësh mbretëreshën për kalë 23 December 2019 08:20

LDK-ja fitoi 160.000 vota me nominimin e Vjosa Osmanit për kandidaten e tyre për kryeministre në zgjedhjet e 6 tetorit. Ndërsa që nga përfundimi i zgjedhjeve, znj. Osmani është shtyrë diku andej nga...

Ranë këto zgjedhje dhe u ndamë 16 December 2019 08:18

Unë kam qenë ithtar i një koalicioni ndërmjet VV-së dhe LDK-së shumë më përpara se kjo aktualisht të merrte dhenë. Mendoja se do të ishte një qeveri e mirë e "check &...

Qeni, miku më besnik i njeriut 09 December 2019 08:13

Presidenti Meta u përkul dhe ia dhuroi Sadakës një puthje mu në ballë. Ishte paksa qesharak reagimi i qenit, i cili filloi të shkundej në atë mënyrë siç e bëjnë qentë kur...

“Unë jam mirë kur asht mirë Shypnija” - ISA BOLETINI 02 December 2019 08:20

E titullova këtë shkrim me thënien e heroit tonë kombëtar Isa Boletini “Unë jam mirë kur asht mirë Shqypnia”, e cila, edhe pse u tha para më shumë se 100 vjetësh, ende reflekton me...

Miku i mirë në ditë të vështirë 25 November 2019 08:14

Sa i vështirë bëhet zgjimi nga gjumi herët në mëngjes gjatë stinës së dimrit. E kjo sidomos bëhet edhe më e vështirë ditën e hënë, kur njeriu shkon në punë...

“S’ka mini-Shengen pa maxi-Scheveningen ballkanik!” 18 November 2019 08:19

Edi pse nuk e kërkove një maxi-Scheveningen si kundërpërgjigje dhe ekuivalente e burgut të Kombeve të Bashkuara në Holandë për krimet e luftës. Një fqinjësi e mirë do të duhej...