Augustin Palokaj

Parlamentarët evropianë përshëndesin heqjen e tarifave, kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën 03 April 2020 06:45

Zyra për shtyp e Parlamentit Evropian, i cili po ashtu në rrethanat e krizës së pandemisë punon me kapacitete shumë të kufizuara, ka shpërndarë një komunikatë me të cilën shprehet...

Distanca sociale është arma më efikase e Kosovës 31 March 2020 06:30

Ndonëse shtetet anëtare të BE-së kanë pasur në fillim qasje të ndryshme në masat të cilat i kanë ndërmarrë për t’u përballur me përhapjen e koronavirusit, tash pasi...

Mos i ndani miqtë e Kosovës, sepse do të na duhen përsëri 30 March 2020 08:14

Në kohën e betejave të brendshme politike, brutale, të pandershme, të pamoralshme dhe të rrezikshme, politikanët në Kosovë po shkaktojnë ndasi edhe në mesin e miqve të Kosovës....

Kalon edhe formalisht vendimi për emërimin e Lajçakut si Përfaqësues i Posaçëm për dialog 27 March 2020 15:03

Me kalimin e orës 15:00 të së premtes, konsiderohet si formalisht i miratuar vendimi për emërimin e ish-ministrit të Jashtëm të Sllovakisë, Mirosloav Lajçak, si Përfaqësues i...

As SHBA-ja e as BE-ja nuk janë shprehur kundër idesë së shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë 27 March 2020 12:23

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë është një prej proceseve më jotransparente që janë zhvilluar rreth Kosovës deri më tash, duke ua tejkaluar edhe bisedimeve në Rambouillet dhe atyre për...

BE-ja përsërit thirrjet që prioritet të jetë shëndeti i qytetarëve 27 March 2020 06:45

Pasi nuk kanë mundur ta parandalonin rrëzimin e Qeverisë në këtë kohë në Kosovë, nga BE-ja tash po dërgojnë porosi që në hapat e ardhshëm që do të pasojnë me...

BE-ja thotë se me rrëzimin e Qeverisë, Kosova u vu në situatë të vështirë politike 26 March 2020 12:45

Pasi nuk kanë mundur të parandalonin rrëzimin e Qeverisë në Kosovë, tash nga BE-ja po dërgojnë porosi që në hapat e ardhshëm të respektohet Kushtetuta. Në kohën kur BE-ja,...

BE-ja ndihmon Kosovën me afër 70 milionë euro për t’u përballur me pasojat e koronavirusit 25 March 2020 16:40

Komisionari për Zgjerim i BE-së, Oliver Varhelyi, ka konfirmuar se Bashkimi Evropian ka alokuar 38 milionë euro për vendet e Ballkanit Perëndimor. Derisa është paraparë të alokohen edhe 373...

Ndërhyrja që ndryshoi edhe NATO-n, edhe Kosovën 24 March 2020 07:00

Para 21 vjetësh, pasi nga Beogradi ishte kthyer duarthatë ish i dërguari i posaçëm amerikan, Richard Holbrook, dhe i kishte thënë sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Javier Solana, se...

Vendim pozitiv por me shumë kushte për negociatat e BE-së me Shqipërinë 23 March 2020 10:28

Vendet anëtare të BE-së janë pajtuar më në fund që të merret vendimi për të hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe ky vendim do të formalizohet nesër...

Virusin duhet ta mposhtim, sepse me të nuk ka negociata e as armëpushim 23 March 2020 09:41

Ajo që është dëshmuar në shumicën e rasteve është se autoritetet nuk janë duke e fshehur të vërtetën. Edhe pse teoritë e konspiracionit nuk mungojnë as kësaj radhe, nga ato...

Kosova vërtet me politikanë “sui generis” 20 March 2020 16:51

Për herë të parë në 22 vjet, sa jam korrespondent në Bruksel, jam ndier në siklet kur kam bërë një pyetje lidhur me Kosovën. Në vendin ku jetoj, në Belgjikë, doli lajmi se...

BE: Vendosni fatin e qytetarëve para interesave partiake 20 March 2020 14:54

Në përgjigjen e BE-së rreth situatës së krijuar në Kosovë pas kërkesës për votimin e mosbesimit ndaj qeverisë, është bërë thirrje që liderët politikë në...

Stoltenbergu nuk përgjigjet direkt në pyetjen për ushtarët amerikanë në KFOR 20 March 2020 06:45

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, për shkak të rrethanave të reja me përhapjen e shpejtë të virusit Corona, konferencën e tij vjetore për shtyp për rezultatet e NATO-s në vitin 2019, e ka...

Vendet e BE-së pajtohen për negociatat “me shumë kushte” me Shqipërinë 19 March 2020 21:47

Vendet anëtare të BE-së janë pajtuar më në fund që të merret vendimi për të hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, ndonëse ende mbetet e paqartë se në...

BE-ja pajtohet për emërimin e Lajçakut si përfaqësues i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi 19 March 2020 13:39

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian janë pajtuar që Miroslav Lajçaku të jetë përfaqësues i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun midis Prishtinës dhe Beogradit, mëson...

Shërbimi i BE-së përmend edhe Sali Berishën dhe mediat në Kosovë si shembuj të dezinformimit 19 March 2020 07:10

Në kohën kur qytetarët në tërë botën janë të shqetësuar për shkak të përhapjes së shpejtë të virusit Corona, ata janë edhe cak i fushatave që kanë...

Virusi që teston botën moderne 18 March 2020 08:26

Sa më e zhvilluar, aq më e ndjeshme bëhet bota. Rezistenca ndaj virusit Corona dëshmoi se nuk ka dallim mes të zhvilluarve dhe të papazhvilluarve. Por përballja me këtë virus nxjerr në sipërfaqe...

BE-ja mbyll kufijtë për 30 ditë 16 March 2020 17:07

Bashkimi Evropian ka vendosur t’i kufizojë lëvizjet në BE nga jashtë për tridhjetë ditë. Kjo do të thotë se hyrja në BE nuk do t’u lejohet shtetasve të vendeve...

Tërheqjet e njohjeve, pasoja direkte të dialogut të Brukselit 11 March 2020 08:04

Të përbashkët tërheqjet e njohjeve të Pavarësisë së Kosovës kanë thirrjen në dialog si arsyetim. Serbia me sukses po e përdor dialogun që ta paraqesë statusin e Kosovës si...