Auto

Tesla lanson veturën më të shpejtë të saj

 

Kompania e prodhimi të veturave, Tesla, ka lansuar modelin e saj më të shpejtë “S Plaid”, duke synuar të ringjallë interesin në veturat sedan pas një dekade dhe të shmangte konkurrencën me rivalët si Porsche, Mercedes-Benz dhe Lucid Motors në veturat elektrike.

Modeli “S Plaid” ka një diapazon 390 milje dhe mund të shkojë nga zero në 60 km/h në orë në më pak se dy sekonda.