Auto

Bentley zotohet të sjellë 5 lloje të veturave elektrike deri në vitin 2030

Foto: Bentley
 

Bentley pohoi premtimin për të dalë me vetura elektrike, në një konferencë shtypi, por plani për t'iu drejtuar këtij lloji të veturave nuk është krejt i ri.

Marka luksoze britanike detajoi fillimisht planin e saj të elektrifikimit në vitin 2019 dhe tha se do të ndërtonte motorin e saj përfundimtar me djegie së shpejti. Tani kompania ka ecur përpara në atë plan, duke thënë se po planifikon të lançojë një veturë elektrike në vitin 2025 dhe më pas do të bëjë një tjetër model elektrik për secilin nga katër vitet e ardhshme.