Auto

Audi Sport: Nuk do të ndërtojmë modele me motorë me katër cilindra

 

Në departamentin Audi Sport, në të cilin janë përgjegjës për modelet sportive dhe garuese, kompania nga Ingolstadt thotë se nuk do të ndjekë rrugën që mori Mercedes-AMG ditë më parë, shkruan Autocar.

Askush nuk e kundërshton potencialin luksoz të modelit të fundit hibrid të Mercedes AMG C63, kombinimi i të cilit është një motor turbo benzinë ​​me katër cilindra dhe një motor elektrik që prodhon 680 kuajfuqi. Por ka shumë që mendojnë se AMG-ja nuk duhet të heqë dorë nga motori V8 në klasën më të fuqishme C, i cili ishte thelbësor në përgjigjen e Mercedesit për Audi RS4 dhe BMW M3.