Auto

Dy kompani jug-koreane synojnë ndërtimin e fabrikës së baterive në SHBA

 

Kompanitë Hyundai Motor dhe LG Energy Solution, po shqyrtojnë ndërtimin e dy kompanive të përbashkëta të baterive në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, raportoi Reuters të hënën.

Sipas planit, fabrikat do të ndërtohen në Georgia dhe secili do të ketë kapacitet vjetor prej rreth 35 gigavat për orë, të mjaftueshme për t'i fuqizuar 1 milion automjete elektrike.