Besnik Krasniqi

Kontesti kushtetues 05 April 2020 07:30

Një kontest i ri kushtetues është prodhuar pas mocionit të mosbesimit kundër Qeverisë së drejtuar nga Albin Kurti, i votuar javën e shkuar. Palët në kontest kanë interpretime konfrontuese mes...

Për qeveri të re pa VV-në, duhet domosdo zgjedhje të reja 05 April 2020 07:00

Fituesi i zgjedhjeve është burimi i legjitimitetit për qeverisje, i ka thënë gazetës Nezir Kraki. Ai insiston se për qeveri të re, pa fituesin, duhet domosdo materie e re, përkatësisht zgjedhje...

Lajçaku hesht Kosovën 04 April 2020 07:15

Miroslav Lajçak ka heshtur Kosovën. Diplomati për të cilin në Prishtinë është ndarë spektri institucional e politik, është bërë përfaqësues i posaçëm i...

Zëvendësim urgjent për 23 diplomatë, akraba të politikanëve 03 April 2020 07:45

Akraballëku në diplomaci është goditur nëpërmjet një konkursi të brendshëm, të shpallur një ditë më parë nga Ministria e Punëve të Jashtme. Konkursi është...

MPJ-ja mashtroi shtetin gjerman me tri BMW-të e shtrenjta 01 April 2020 07:20

Me tri vetura të shtrenjta të markës BMW është bërë Ministria e Punëve të Jashtme, që prej fundvitit të shkuar. Blerja nëpërmjet një mashtrimi bërë gjigantit gjerman...

Pushimet me familje në Zvicër, Haradinaj i prezantoi si vizitë zyrtare 31 March 2020 07:30

Ramush Haradinaj është shërbyer me një darkë që dy mërgimtarë ia kishin shtruar, për ta prezantuar si vizitë zyrtare qëndrimin njëjavor në Zvicër, ku kishe udhëtuar me...

Thaçi paralajmëron veprime kundërkushtetuese për llogari të Qeverisë së re 28 March 2020 07:15

Presidenti Hashim Thaçi ka paralajmëruar veprime kundërkushtetuese, të cilat do t’i ndërmarrë në procesin e formimit të Qeverisë së re, pas mocionit të mosbesimit kundër...

Qeveri në detyrë e pakufizuar në kompetenca 27 March 2020 07:15

Vendimi i parë që e ka marrë Albin Kurti si kryeministër në detyrë është shkarkimi i Avdullah Hotit nga pozita e zëvendëskryeministrit në detyrë. Lajmin Qeveria e ka kumtuar të...

Kushtetuta imponon zgjedhje ose Qeveri nga LVV-ja 26 March 2020 07:15

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vetëm dy opsione para vetes, pas votimit të mocionit të mosbesimit kundër Qeverisë së drejtuar nga kryeministri Albin Kurti. I pari kërkon shpalljen e zgjedhjeve...

Qeveritë që rrëzohen rrugës 26 March 2020 06:45

Qeveria e Albin Kurtit është rrëzuar të mërkurën, pas votimit të suksesshëm të një mocioni mosbesimi kundër saj, të iniciuar nga Lidhja Demokratike (LDK), që ishte pjesë e...

Mocion për pushtet në kohë lufte për jetën 25 March 2020 07:30

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) nuk ka treguar ndjeshmëri për dramën e përballjes së kosovarëve me virusin vrasës COVID-19, që ka marrë hov këtë javë, e i cili ka prekur deri tash...

Precedenti i presidentit 24 March 2020 06:45

Presidenti Hashim Thaçi tashmë e ka ndërtuar precedentin, mbi bazën e të cilit duhet të veprohet në rrethanën kur për çfarëdo arsye vendi mbetet pa kryeministër. Mbështetur në...

Praktika e Kuvendit nuk lejon tërheqjen individuale nga mocioni për rrëzimin e Qeverisë 21 March 2020 13:48

Mocioni i iniciuar nga LDK-ja për rrëzimin e Qeverisë, dhe i deponuar në Kuvend të premten, nuk do të mund të sprapset në procedurë, pa miratimin e të gjithë deputetëve që e kanë...

LDK-ja injoron thirrjet, aktivizon mocionin 21 March 2020 06:30

Lidhja Demokratike (LDK) është bërë e shurdhër ndaj thirrjeve të qytetarëve me protesta, shoqërisë civile, shumë diplomatëve, e madje edhe të një numri deputetësh të vet,...

Miratohet heqja e taksës, pa votat e LDK-së dhe me abstenimin e Listës Serbe 20 March 2020 19:30

Është miratuar heqja e taksës me shumicë votash sot në mbledhjen e Qeverisë, pa votat e LDK-së dhe me abstenimin e Listës Serbe, merr vesh KOHA. Kjo do të thotë se taksa do të hiqet...

Kurti e ka në dorë mjetin për ta mbajtur Qeverinë edhe pas mocionit 20 March 2020 07:30

Kryeministri Albin Kurti ka në dorë mjetin që ia mundëson ta mbajë në detyrë Qeverinë që e drejton, edhe në rast se Kuvendi voton pro mocionit të mosbesimit të iniciuar nga Lidhja...

Mikrobiologu Raka: Armiku i përbashkët nuk quhet as Albin, as Hashim, e as Agim, por COVID-19 19 March 2020 19:29

Kur mikrobiologu Lul Raka kishte shkuar në Monrovia të Liberisë për t’i ndihmuar kolegët e tij në përballje me virusin vrasës të Ebolas, ai kishte parë shumë gjëra që i dukeshin...

Fronti i ri politik nxit frikë për pasoja me jetë njerëzish 19 March 2020 06:50

Kur epidemiologu Lul Raka kishte shkuar në Monrovia të Liberisë për t’i ndihmuar kolegët e tij në përballje me virusin vrasës të Ebolas, ai kishte parë shumë gjëra që i dukeshin...

Qeveria Kurti pa Plan vjetor të punës dhe pa Program legjislativ, kërkohet qeverisje jashtë “karantinës” 18 March 2020 07:10

Ekzekutivit të Kosovës i është sugjeruar që ta vejë qeverisjen jashtë “karantinës”. Krahas përballjes me koronavirusin COVID-19, që ka prekur shumicën e shteteve të botës,...

Koronavirusi frenon edhe punën e Speciales 17 March 2020 07:00

Koronavirusi ka frenuar punën e Gjykatës Speciale, e cila në muajt e fundit kishte rritur numrin e të ftuarve si të dyshuar për krime lufte dhe kishte paralajmëruar ngritjen e shpejtë të aktakuzës...