Botë

Koreja Veriore ndërpret bisedimet bërthamore me SHBA-në në Suedi

Koreja Veriore ndërpret bisedimet bërthamore me SHBA-në në Suedi

Bisedimet bërthamore në Suedi, midis zyrtarëve verikoreanë dhe atyre amerikanë, janë ndërprerë, ka bërë të ditur kryenegociatori bërthamor i Koresë së Veriut, duke i shembur mundësitë për dalje nga qorrsokaku disamuajsh.

Bisedimet, në një qendër të boshatisur për konferenca në periferi të Stockholmit, ishin negociatat e para formale, qëkur presidenti i SHBA-së, Donald Trump dhe lideri verikorean, Kim Jong Un, u takuan në qershor dhe u pajtuan që t’i rifillojnë negociatat, që dështuan pas samitit të dështuar në Vietnam gjatë shkurtit, transmeton Koha Ditore shkrimin e Reutersit.