Botë

Vuçiqi, pas takimit me Palmerin: Ne me Amerikën nuk do të hymë në konflikt

Foto: Srbija Danas
 

Ka përfunduar takimi mes presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, dhe të dërguarit special të SHBA për Ballkanin Perëndimor, Matthw Palmer. Siç është shprehur Vuçiq, ata të dy fillimisht kanë biseduar sy më sy, e pastaj edhe në prani të dy delegacioneve, raporton B92, transmeton koha.net.

Bisedimet ishin të hapëta, të sinqerta dhe të jam i ndershëm kundruall opinionit – jam i kënaqur edhe me përmbajtjen, meqë trajtuam të gjitha çështjet tona të kontestueshme, të gjitha dallimet mes nesh dhe do të thosha se jemi të vendosur të gjejmë zgjidhje në të ardhmen, që do të thotë edhe për marrëdhënie më të mira midis SHBA dhe vendit tonë”, u shpreh Vuçiq në konferencën me gazetarët, të zhvilluar pas takimit.