Botë

Australia po shkrumbohet në përmasa të mëdha, është djegur hapësirë më e madhe se Kosova

Australia po shkrumbohet në përmasa të mëdha, është djegur hapësirë më e madhe se Kosova

Rajonet në lindje të Australisë paralajmërojnë se ditën e martë vendi mund të përballet me një katastrofë të vërtetë zjarresh. Temperaturat e larta dhe erërat e forta po përhapin flakët në mënyrë të rrezikshme, dhe u kanë marrë jetën 3 personave.

Autoritetet australiane në rajonet lindore kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme nga zjarret.