Botë

Ukraina nis shkëmbimin e të gjithë të burgosurve me separatistët pro-rusë

Ukraina nis shkëmbimin e të gjithë të burgosurve me separatistët pro-rusë
 

Forcat qeveritare ukrainase dhe separatistët pro-rusë në Ukrainën lindore kanë nisur shkëmbimin e të gjithë të burgosurve, pas së cilës të gjithë të burgosurit e mbetur nga konflikti pesë vjeçar duhet të kthehen në shtëpi, ka thënë zyra e presidentit ukrainas të dielën.

Marrëveshja është arritur mes liderit rus, Vladimir Putin dhe atij ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, në dhjetor në Paris, raporton Reuters.