Botë

Bien temperaturat në Australi, por zjarret e fuqishme vazhdojnë të djegin vendin

Foto: Reuters
 

Autoritet australiane vazhdojnë përpjekjet për të vënë nën kontroll vatrat e zjarrit që kanë djegur me miliona hektarë në tre shtete.

Situata u paraqit disi më e lehtësuar të dielën për shkak të uljes së temperaturave dhe rënies së fuqisë së erës. Në shtetin e New South Wales-it ka patur rreth 150 vatra zjarri. Autoritetet e këtij shtetit e cilësuan situatën të pazakontë, shkruan Zëri i Amerikës.