Vajza e ish-presidentit të Angolës, gruaja më e pasur e Afrikës, akuzohet për korrupsion

Vajza e ish-presidentit të Angolës, gruaja më e pasur e Afrikës, akuzohet për korrupsion

20 January 2020 13:51

Vajza e ish-presidentit të Angolës është gruaja më e pasur e Afrikës. Mediat e akuzojnë për korrupsion dhe nepotizëm, por ajo shprehet se kjo është një gjueti shtrigash. Isabel dos Santos tha se kjo gjueti shtrigash është e orkestruar për ta eliminuar politikisht.

Vajza miliardere e ish-presidentit të Angolës Hose Eduardo është vënë në shënjestër të medias, e cila shkruan se është pasuruar falë korrupsionit dhe nepotizmit në kurriz të popullit të saj.

Në origjinë të skandalit janë një sërë dokumentesh që kanë rënë në duart e gazetarëve investigativë: rreth 700 e-maileve, kontakteve dhe materialeve të tjera që konfirmojnë transaksione dhe investime në sektore si ai i ndërtimit, telekomunikacionit dhe sidomos atë të naftës.

Me anë të një mesazhi në profilin e saj në Twitter ajo shprehet se kjo është një manovër politike për të manipuluar mediat ndërkombëtare dhe autoritetet politike në vend.

E njohur në vendin e saj si Princesha, por prej kohësh rezidente në Londër, ajo këmbëngul se duan ta dëmtojnë politikisht. Në periudhën e luftës së ftohtë babai i saj mori mbështetjen e Moskës dhe që nga viti 1970 drejtoi vendin deri në 2017-ën. /abcnews.al

Komentet

Shto koment

Të ngjashme