Botë

Tërmeti politik i radhës në Gjermani: Dorëhiqet shefja e CDU-së Annegret Kramp-Karrenbauer

 

Pas debaklit në landin e Thüringenit kryetarja e partisë konservatore CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, ka paralajmëruar se nuk do të jetë kandidate për kancelare dhe së shpejti do të dorëzojë postin e shefes së CDU-së.

Dorëheqja e Kramp-Karrenbauer është një disfatë e rëndë për kancelaren Angela Merkel. Kush do të jetë shef i ri i CDU-së? Mes kandidatëve potencialë përmenden dy emra: Armin Laschet dhe Jens Spahn. Të dy kanë nga një histori me Kosovën.