Botë

Turqia kërcënon me hakmarrje nëse ndëshkohet nga BE-ja

Turqia kërcënon me hakmarrje nëse ndëshkohet nga BE-ja

Turqia do të reagojë me veprimet e veta nëse Bashkimi Evropian i vë sanksione të reja Ankarasë, ka paralajmëruar të hënën ministri i Jashtëm turk, Mevlut Çavushoglu, pas takimit që ka pasur me diplomatin më të lartë evropian.

Ministri i Jashtëm i Francës ka thënë javën e kaluar se ministrat e Bashkimit Evropian do të diskutojnë më 13 korrik për Turqinë dhe ka thënë se sanksionet e reja kundër shtetit turk do të shqyrtohen, pas veprimeve turke për shpime në zonën ekonomike qipriotë, transmeton KOHA shkrimin e Reuters.