Botë

Greqia: I dhimbshëm vendimi për xhaminë

Greqia: I dhimbshëm vendimi për xhaminë
Foto: AP

Athina zyrtare ka shprehur të martën keqardhjen për vendimin e Turqisë që ta shndërrojë nga muzeu në xhami monumentin ikonik të Stambollit, Aja Sofia.

Duke e komentuar vendimin e javës së shkuar, kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka thënë se kthimi i Aja Sofias në xhami është “i dhimbshëm për të krishterët ortodoksë të Greqisë dhe plagë për qytetarët e gjithë botës”.