Botë

Bjellorusia bëhet gati për protesta të reja

Bjellorusia bëhet gati për protesta të reja
Foto: Reuters

Me mijëra protestues sërish po tubohen në kryeqytetin e Bjellorusisë, Minsk, gjersa ky shtet po bëhet gati për një fundjavë me protesta të reja, dhe presioni ndaj udhëheqësit Alexander Lukashenko po rritet edhe më shumë.

Opozita, së bashku me sfiduesen më të madhe të Lukashenkos, Svetlana Tikhanovskaya, kanë bërë thirrje që përkrahësit të tubohen sërish këtë fundjavë, shkruan Al Jazeera.