Botë

Britania merr vendim t'i vendos sanksione Lukashenkos

Britania merr vendim t'i vendos sanksione Lukashenkos
Foto: Reuters

Britania i ka vendosur sanksione Presidenit bjellorus, Aleksandër Lukashkenko dhe shtatë zyrtëve të tjerë për mashtrim në procesin zgjedhor dhe dhunë ndaj protestuesve, ka bërë me dije sekretari i jashtëm, Dominic Raab për Reuters gjatë ditës së sotme.

Këshilltari dhe shefi i stafit të sigurimit kombëtar të Lukashenkos janë gjithashtu në listën e të sanksionuarve, ka bërë me dije Raab gjatë një vizite në kryeqytetin e Koresë së Jugut, shkruan Reuters.