Botë

Merkeli premton 100 milionë dollarë për vaksinën ndaj COVID-19 për vendet e varfra

Merkeli premton 100 milionë dollarë për vaksinën ndaj COVID-19 për vendet e varfra

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, të mërkurën ka premtuar 100 milionë dollarë për vaksinën ndaj COVID-19 për t’u ndihmuar vendeve të varfra, raporton Reuters.

Kurse presidenti i Bankës Botërore, David Malpass ka thënë se, “hyrja e gjerë, e shpejtë dhe e përballueshme për vaksinat” do të jetë në qendër të rikuperimit ekonomik global, për t’i ngritur të gjithë, transmeton KOHA.