Botë

Trumpi me një fushatë të ngjeshur dyditore po synon ta përmbysë disavantazhin

Trumpi me një fushatë të ngjeshur dyditore po synon ta përmbysë disavantazhin
Foto: Reuters
 

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka nisur një fushatë të fundit dyditore në shtetet ku po parashihet të jetë rezultati i ngushtë në zgjedhjet e së martës, në tentim për ta mposhtur rivalin Demokrat, Joe Biden dhe ta fituar edhe një mandat si president i SHBA-së, shkruan agjencia Reuters.

Në sondazhe Trumpi po shihet në disavantazh, por ai po bën ndalje në shtetet që do të jenë vendimtare në zgjedhjet presidenciale në SHBA më 3 nëntor. Ai po shpreson ta fitojë edhe një mandat, por mund të bëhet presidenti i parë që nga George W. Bush në vitin 1992 që ka dështuar ta fitojë mandatin e dytë.