Botë

Stuhia e akullt godet Rusinë, mijëra njerëz pa ngrohje dhe energji elektrike

Stuhia e akullt godet Rusinë, mijëra njerëz pa ngrohje dhe energji elektrike
 

Mijëra njerëz në rajonin Primorye të Rusisë në Lindjen e largët mbetën pa ngrohje dhe energji elektrike të mërkurën ndërsa autoritetet lokale dhe shërbimet e urgjencës luftuan me pasojat e stuhisë së paparë të akullt që goditi rajonin javën e kaluar.

Ministria e Energjisë së Rusisë njoftoi se 5.800 banorë të Primorye ishin ende pa energji elektrike dhe se 3.300 njerëz në Vladivostok, kryeqyteti i rajonit, ishin ende pa ngrohje.