Botë

Turqia e quan “të shkëputur nga realiteti” rezolutën e PE-së për sanksione

Turqia e quan “të shkëputur nga realiteti” rezolutën e PE-së për sanksione
 

Turqia ka hedhur poshtë thirrjen e Parlamentit Evropian për sanksione ndaj Ankarasë shkaku i vizitës së presidentit Rexhep Tajip Erdoan në veriun turk të Qipros.

Zyrtarët turq e quajtën rezolutën jodetyruese të miratuar në PE si “të shkëputur nga realiteti”. Me këtë rezolutë, ligjvënësit nxitën Bashkimin Evropian që “të ndërmarrë masave dhe të vendosë sanksione të ashpra” ndaj Turqisë.