Botë

Vrasja e shkencëtarit bërthamor iranian rrezikon një luftë të re në Lindjen e Mesme

Irani ka drejtuar gishtin e fajësisë kah Izraeli, duke lënë të kuptohet se vrasja mund ta ketë pasur bekimin e Trumpit në largim. Republika Islamike është zotuar për hakmarrje, në atë që rrezikon përshkallëzimin serioz të tensioneve dhe mund ta vërë Lindjen e Mesme buzë një lufte të re.

 

Irani ka drejtuar gishtin e fajësisë kah Izraeli, duke lënë të kuptohet se vrasja mund ta ketë pasur bekimin e Trumpit në largim. Republika Islamike është zotuar për hakmarrje, në atë që rrezikon përshkallëzimin serioz të tensioneve dhe mund ta vërë Lindjen e Mesme buzë një lufte të re.

Një shkencëtar iranian, për të cilin Perëndimi ka dyshuar kaherë se është truri i programit sekret iranian të bombave bërthamore, është vrarë të premten në një pusi afër kryeqytetit Teheran, në aktin që mund të provokojë konfrontime midis Iranit dhe armiqve të tij në javët e fundit të presidencës së Donald Trumpit.