Botë

Irani hedh poshtë kushtet e Bidenit për marrëveshjen bërthamore

Foto: Reuters
 

Teheran, 3 dhjetor (Reuters) - Irani nuk do t’i pranojë parakushtet e administratës së ardhshme të demokratit Joe Biden lidhur me programin e bërthamor, dhe SHBA-ja duhet t’i kthehet marrëveshjes së vitit 2015 në mënyrë që të mund të nisin bisedimet e reja, ka thënë të enjten ministri i Jashtëm iranian.

Kryediplomati iranian, Javad Zarif, ka thënë se SHBA-ja duhej të plotësonte “zotime” edhe vetë.