Botë

Policia përleshet me protestuesit që kundërshtojnë rektorin e emëruar nga Erdogani

Foto: Reuters
 

Policia turke është përleshur të hënën me studentët e ngritur në protesta kundër emërimit nga presidenti Recep Tayyip Erdogan të rektorit të ri në njërin prej universiteteve kryesore të vendit.

Këtë emërim, ata e quajtën proces jodemokratik. Nëpërmjet një dekreti të publikuar të dielën, Erdogan e emëroi Melih Bulun për rektor të Universitetit Boaziçi në Stamboll. Veprimi nxiti revoltimin e studentëve dhe akademikëve, të cilët bënë thirrje për dorëheqjen e Bulusë.