Botë

Borrell: Ngjarjet në SHBA duhet të shihen si “thirrje zgjimi” për demokracinë

 

Diplomati i lartë i Bashkimit Evropian tha të dielën se rrethimi i javës së kaluar i Kongresit në SHBA ekspozoi rreziqet e lejimit të degradimit të vlerave demokratike dhe dezinformimin i cili u përhap në mediat sociale.

“Ajo që pamë të mërkurën ishte vetëm kulmi i zhvillimeve shumë shqetësuese që ndodhën globalisht në vitet e fundit. Kjo duhet të jetë një thirrje për zgjim për të gjithë mbrojtësit e demokracisë, "tha shefi i politikës së jashtme të BE Josep Borrell në një postim në blog.