Botë

Kremlini thotë se Putini është i gatshëm për dialog nëse dëshiron edhe SHBA-ja

Kremlini thotë se Putini është i gatshëm për dialog nëse dëshiron edhe SHBA-ja
Foto: Reuters
 

Rusia është e gatshme për dialog me administratën e Bidenit, në të cilin priten ndryshime, ka thënë një zëdhënës i Kremlinit të dielën, duke shtuar se presidenti rus Vladimir Putin do të jetë i gatshëm për bisedime me SHBA-në.

Marrëdhëniet mes Moskës dhe Washingtonit kanë qenë në nivelin më të ulët që nga përfundimi i Luftës së Ftohtë, kur dy palët kishin mosmarrëveshje për rolin e Rusisë në Ukrainë dhe akuzat për ndërhyrje të saj në zgjedhjet e SHBA-së, gjë që Rusia i mohon.