Botë

SHBA-ja nuk angazhohet për anëtarësimin të Ukrainës në NATO

SHBA-ja nuk angazhohet për anëtarësimin të Ukrainës në NATO
 

SHBA-ja riafirmoi të martën angazhimin ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës, por nuk ofroi mbështetje publike për një proces të përshpejtuar anëtarësimi në NATO.

"E kemi diskutuar këtë aspiratë prej kohësh me Ukrainën", u tha gazetarëve sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, kur u pyet për përpjekjet më të fundit të Ukrainës për t'iu bashkuar aleancës ushtarake perëndimore.