Botë

Psaki: Rusia, përgjegjëse për shëndetin e Navalnyt

Alexei Navalny
 

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur të mërkurën se është jashtëzakonisht e shqetësuar lidhur me raportimet mbi gjendjen e përkeqësuar shëndetësore të liderit të burgosur opozitar në Rusi, Alexei Navalny, ndërkaq u ka bërë thirrje autoriteteve në Moskë që të ofrojnë garanci për sigurinë dhe shëndetin e tij.

Nëpërmjet një adresimi para gazetarëve, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, ka thënë se për aq kohë sa Navalny vazhdon të mbahet në burg, Qeveria ruse është përgjegjëse për gjendjen e tij shëndetësore.