Botë

Navalny padit autoritetet e burgut pasi nuk ia dhanë Kuranin

Foto: Reuters
Foto: Ilustrim
 

Lideri opozitar rus Alexei Navalny i cili është i burgosur, ka thënë të martën se do të padit autoritetet e qendrës së burgut ku është, për mbajtje të Kuranit, të cilin ai kishte qëllim ta studionte ndërsa do të ishte i burgosur jashtë Moskës.

Navalny ka qenë në grevë urie për dy javë, duke protestuar refuzimin e zyrtarëve të burgut që ta linin mjekun e tij ta ekzaminonte pasi i ishte shfaqur dhimbja e shpinës dhe këmbës. Por, në një postim në Instagram ai tha se padia e tij e parë kundër zyrtarëve të burgut kishte lidhje me librin e shenjtë të myslimanëve, raporton AP.