Botë

Intensifikohen sulmet në krizën më të thellë izraelito-palestineze ndër vite

Foto: AP

Militantët palestinezë të “Hamasit” kanë njoftuar se kanë hedhur të paktën 130 raketa në drejtim të qytetit izraelit Tel-Aviv, pasi që një sulm ajror izraelit ka rrëzuar një ndërtesë banimi 13-katëshe në Rripin e Gazës. Ndërtesa është sulmuar një orë e gjysmë pasi banorët dhe popullata lokale ishin paralajmëruar që të evakuoheshin, ka raportuar Agjencia britanike e lajmeve BBC. Sulmet e ndërsjella kanë nisur qysh të hënën mbrëma, kur pas disa javësh të dhunës intensive në Jerusalem, grupi islamik “Hamas” që e kontrollon Gazën ka shkrepur raketa në drejtim të qytetit të shenjtë, në atë që besohet të jetë hera e parë që ky grup ka vënë në shënjestër Jerusalemin pas më shumë se shtatë vjetësh

 

Militantët palestinezë të “Hamasit” kanë njoftuar se kanë hedhur të paktën 130 raketa në drejtim të qytetit izraelit Tel-Aviv, pasi që një sulm ajror izraelit ka rrëzuar një ndërtesë banimi 13-katëshe në Rripin e Gazës. Ndërtesa është sulmuar një orë e gjysmë pasi banorët dhe popullata lokale ishin paralajmëruar që të evakuoheshin, ka raportuar Agjencia britanike e lajmeve BBC. Sulmet e ndërsjella kanë nisur qysh të hënën mbrëma, kur pas disa javësh të dhunës intensive në Jerusalem, grupi islamik “Hamas” që e kontrollon Gazën ka shkrepur raketa në drejtim të qytetit të shenjtë, në atë që besohet të jetë hera e parë që ky grup ka vënë në shënjestër Jerusalemin pas më shumë se shtatë vjetësh

(AP-Guardian) – Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu, është zotuar të martën për rritjen e intensitetit të sulmeve në Gazë, pas një dite të konfrontimeve të ashpërsuara që kanë lënë të vdekur së paku 30 persona teksa aeroplanët izraelitë dhe militantët palestinezë kanë drejtuar raketa dhe kanë ndërmarrë sulme ajrore kundër caqeve të njëra-tjetrës.

Teksa ekspertët shëndetësorë nga të dyja palët kanë raportuar për vrasjen e të paktën 28 palestinezëve, mes të cilëve dhjetë fëmijë, dhe dy izraelitëve, shefi i Qeverisë izraelite ka theksuar se “pauzë nuk do të ketë”.