Botë

Gjermania zgjeron vaksinimin për të gjithë qytetarët

Foto: AP
 

Gjermania nuk do ta kufizojë administrimin e vaksinave kundër koronavirusit vetëm tek grupet më të cenuara, duke e hapur rrugën për imunizimin e të gjithë popullatës qysh nga 7 qershori. Një gjë të tillë e ka bërë të ditur të hënën ministri i Shëndetësisë, Jens Spahn.

Duke e shpalosur vendimin për t’i dhënë fund prioritizimit në fushatën e vaksinimit, Spahn ka bërë të ditur se autoritetet tanimë i kanë nisur bisedimet se kur dhe si të lejohet imunimizimi ndaj COVID-19 edhe i adoleshentëve të moshave prej 12 deri në 16-vjeçare.