Botë

Ashpërsohet konflikti Izrael-Gazë, me gjithë përpjekjet diplomatike të SHBA-së

Foto: AP

Izraeli ka vërshuar Gazën me sulme ajrore të hënën teksa militantët palestinezë kanë lansuar raketa drejt qyteteve izraelite në përshkallëzimin më të fundit të luftimeve gjersa përpjekjet diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve rajonale kanë dështuar që t’i ndalin luftimet vdekjeprurëse në hyrje të javës së dytë të tyre.

 

Teksa armiqësia më e ashpër rajonale ndër vite nuk ka shfaqur shenja të qetësimit, sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka nxitur të hënën të dyja palët që t’i mbrojnë civilët. Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Egjipti dhe ndërmjetës të OKB-së kanë ashpërsuar përpjekjet diplomatike për qetësimin e situatës në Lindjen e Mesme përderisa Asambleja e Përgjithshme e OKB-së do të takohet të enjten për të diskutuar rreth dhunës

Izraeli ka vërshuar Gazën me sulme ajrore të hënën teksa militantët palestinezë kanë lansuar raketa drejt qyteteve izraelite në përshkallëzimin më të fundit të luftimeve gjersa përpjekjet diplomatike të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve rajonale kanë dështuar që t’i ndalin luftimet vdekjeprurëse në hyrje të javës së dytë të tyre.

Sulmet e Izraelit mbi enklavat palestineze me numër të madh banorësh kanë lënë të vdekur komandantin kryesor të Xhihadit Islamik dhe kanë dëmtuar rëndë një ndërtesë shtatëkatëshe me zyra, për të cilën ushtria izraelite ka bërë të ditur se përdorej nga militantët e “Hamasit”.