Botë

BE-ja e përçarë, Izraeli e Hamasi nuk i respektojnë thirrjet për armëpushim

Foto: AP
 

Bashkimi Evropian pritet që t’i bashkohet thirrjes së presidentit amerikan, Joe Biden, për armëpushim ndërmjet Izraelit dhe Hamasit në Gazë.

Megjithëkëtë, diplomatët evropianë i kanë thënë Reutersit se shtetet anëtare të BE-së vazhdojnë të kenë ndasi lidhur me rolin e mundshëm të bllokut në krizën më të madhe të viteve të fundit në konfliktin izraelito-palestinez.