Botë

Sherri i variantit indian, shkencëtarët kërkojnë përshpejtimin e vaksinimit në Britaninë e Madhe

 

Shkencëtarët kanë thelluar të martën presionin ndaj Qeverisë në Londër për përshpejtimin e procesit të administrimit të dozave të dyta të vaksinave kundër COVID-19. Ata njëherësh kanë bërë thirrje që të shtyhet vendimi për lehtësimin e masave në Angli më 21 qershor, me qëllim të parandalimit të shpërthimit të rasteve të reja të infektimit me të ashtuquajturin variant indian të koronavirusit.

Të dhënat e fundit kanë treguar se ky variant po e vazhdon fluksin e përhapjes në Angli dhe po gjeneron rritje të rasteve. Besohet se bartet më lehtë dhe u reziston më shumë vaksinave, posaçërisht pas dozës së parë. Gjendja aktuale ka shtyrë shkencëtarët që të tërheqin vërejtjen për një valë të tretë të mundshme të pandemisë, pavarësisht vaksinimit masiv.