Botë

Gjykata ruse i shpall të jashtëligjshme organizatat e Navalnyt

Foto: AP
 

Një gjykatë në Moskë të mërkurën mbrëma ka shpallur të jashtëligjshme organizatat e financuara nga lideri opozitar rus Alexey Navalny, duke i quajtur ato ekstremiste, raporton agjencia “AP”.

Është lëvizja e radhës në fushatën e autoriteteve ruse për të heshtur pakënaqësitë dhe për të ndaluar kritikët e Kremlinit nga kandidimi për parlament në shtator.