Botë

Pritet që vendet e G7-s të dhurojnë 1 miliard vaksina

Foto: Arkiv/ AP
 

Liderët e Grupit të shtatë vendeve më të zhvilluara, G7, do të zotohen për ndarjen e 1 miliard dozave të vaksinave për koronavirus në vendet e varfra, gjatë takimit të grupit në Angli, ka deklaruar kryeministri britanik Boris Johnson.

Shpejtimi i rikthimit të botës nga pandemia është çështje parimore në samitin që do të mbahet nga liderët. Derisa vendet si SHBA-ja dhe Britania tashmë kanë vaksinuar shumicën e të rriturve, shumë të tjerë kanë pak doza ose asnjë, raporton AP