Botë

Bideni arrin në Gjenevë para takimit të tensionuar me Putinin

Foto: AP
 

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, ditë pas sesioneve të shumta me aleatë në Evropë, ka arritur në Gjenevë për bisedimet më të tensionuara të vizitave të tij: ato me Vladimir Putinin.

Bideni po kërkon të rivendosë lidhjet evropiane që ishin të tensionuara nën ish-presidentin Donald Trump, i cili hodhi poshtë aleancat e gjata me partnerët demokratikë të Amerikës. Bideni këtë javë ka zhvilluar ditë të gjata takimesh me udhëheqësit globalë të Grupit të Shtatë dhe NATO-n, ku ai e shprehu shqetësimin mbi Rusinë dhe Kinën.