Botë

Etiopianët votojnë sot mes rritjes së tensioneve dhe një konflikti të përgjakshëm

 

Etiopianët po votojnë në zgjedhjet parlamentare mes tensioneve në rritje dhe një konflikti të përgjakshëm në rajonin verior Tigray.

Këto zgjedhje, të vonuara nga pandemia, është prova e parë elektorale e kryeministrit Abiy Ahmed që nga ardhja në pushtet në vitin 2018.