Botë

Loefven bëhet kryeministri i parë në Suedi që rrëzohet me mocion votësbesimi

Foto: AP
 

Kryeministri socialdemokrat i Suedisë, Stefan Lofven, ka humbur të hënën mocionin e votëbesimit, duke u bërë lideri i parë i Qeverisë që ka humbur ndonjëherë një votë të tillë.

Votimi ishte iniciuar të martën nga partia e vogël Majtiste, një aleate kjo e Qeverisë së pakicës. Nuk dihet aktualisht se çfarë do të ndodhë më pas në Suedi. Lofven ka thënë gjatë së enjten se do ta presë rezultatin e votimit dhe mandej “të mendojë se cila është mundësia më e mirë për vendin”.