Botë

Presidenti i Filipineve: Vaksinohuni ose do të përballeni me burg

Foto: AP
 

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka kërcënuar qytetarët se nëse hezitojnë ta marrin vaksinën anti-COVID, do të përballen me burg. Shteti i Filipineve është ndër shtetet me situatën më të rëndë me koronavirus në Azi, duke regjistruar gjithsej mbi 1.3 milionë raste pozitive dhe mbi 23 mijë të vdekur.

“Ju zgjidhni, vaksinim ose do të burgoseni”, ka deklaruar Duterte në një televizion vendor të hënën, pas publikimit të raporteve që tregojnë numër të ulët të banorëve të vaksinuar, raporton theGuardian.