1 perditesime
15:20

Britania mohon se Rusia ka hapur zjarr ndaj luftanijes së saj

Britania ka mohuar raportimet e Rusisë se ushtria e saj ka shtënë në shenjë paralajmërimi mbi luftanijen britanike në Detin e Zi.

Sipas Rusisë, anija britanikë ishte futur në ujërat territoriale afër Krimesë, ndërsa një anije patrulluese ka gjuajtur mbi të dhe një avion luftarak ka lëshuar bomba, thuhet në raportime.

Por, Ministria e Drejtësisë e Britanisë ka thënë se asnjë e shtënë paralajmëruese nuk është gjuajtur drejt luftanijes së saj, raporton BBC.

Shtoi se anija po lundronte në ujërat e Ukrainës.

Image
Foto e realizuar të premten. Anija ruse (e rrumbullakosur) në afërsi të anijeve britanike e amerikane
14:03

Rusia me të shtëna paralajmëruese ndaj luftanijes britanike

Një anije patrulluese ruse dhe një avion luftarak kanë shtënë në shenjë paralajmërimi ndaj luftanijes britanike në Detin e Zi, raportohet në Rusi.

Agjencia e lajmeve "Interfax" ka cituar Ministrinë e Drejtësisë tek thoshte se anija mbrojtëse e Britanisë është futur në ujërat territoriale të Rusisë, afër Krimesë.

Rusia ka aneksuar Krimenë nga Ukraina më 2014 por ende nuk është njohur ndërkombëtarisht, transmeton BBC.

Anija britanike ka ndryshuar drejtim pas të shtënave, ka thënë Moska.

Anija patrulluese gjuajti dy herë, ndërsa avioni luftarak lëshoi katër bomba në rrugën e saj.