Botë

Rusia paralajmëron se do të bombardojë anijet luftarake që futen në ujërat e saja

Defender
Foto: AP
 

Rusia është duke u përgatitur për të shtënë në drejtim të anijeve ushtarake që futen në territorin e saj, ka thënë një diplomat i lartë rus të enjten. Paralajmërimi vjen pas incidentit në Detin e Zi ku një anije ushtarake britanike kaloi në afërsi të Krimesë, në zonën që Rusia thotë se janë ujërat territorial të saj.

Rusia ka treguar se një nga anijet e saja ushtarake ka shtënë në paralajmërim dhe po ashtu një aeroplan luftarak ka gjuajtur bombë afër Defenderit britanik të mërkurën, për ta paralajmëruae që të largohet nga zona në afërsi të Sevastopolit.