Botë

Putini angazhoi spiunë për ta bërë Trumpin president

 

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, personalisht ka autorizuar një operacion sekret të agjencisë së spiunimit për të përkrahur Donald Trumpin në zgjedhjet presidenciale të 2016-s në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë treguar dokumentet e rrjedha nga Kremlini nga një takim i mbyllur i Këshillit të Sigurisë Kombëtare në Rusi.

Takimi kyç u mbajt më 22 janar 2016, sipas dokumenteve, raporton “The Guardian”. Aty presidenti rus ishte takuar me shefin e spiunazhit dhe ministrat e lartë.