Botë

Vërshimet e mëdha në Kinë po vazhdojnë, të paktën 33 të vdekur

Foto: AP
 

Si pasojë e vërshimeve të mëdha në Kinë kanë humbur jetën të paktën 33 persona, ndërkohë që shumë të tjerë po llogariten të zhdukur, ka bërë të ditur AP-ja, duke u bazuara në raportet e mediave kineze.

Dhjetëra mijëra njerëz janë evakuuar nga provinca e goditur nga përmbytja Henan, një nga më të populluarat në Kinën qendrore, ku reshjet e mëdha të shiut gjatë kësaj jave kanë përmbytur shumë zona dhe kanë shkatërruar të korrat.